Kominek


Tworzymy niepowtarzalne obudowy kominkowe, które stanowią centrum domowego ciepła.

Odpowiednio zaprojektowana obudowa kominka dzięki fakturze czy kolorystyce jak i fachowej obróbce kamienia, potrafi być ekskluzywnym, niezastąpionym elementem wystroju domu. Towarzyszący w takiej obudowie płonący ogień wywołuje poczucie naturalnego spokoju - bycia tu i teraz. Regeneracja po ciężkim tygodniu pracy jest zdecydowanie efektywniejsza, a jak wiemy, im lepszy odpoczynek i regeneracja, tym lepsze pomysły i praca.

Myśl o posiadaniu nowego nabytku w naszym domu, jakim jest kominek, stwarza okazję do przemyśleń nad jego przeznaczeniem, to w jaki sposób ma ogrzewać nasz dom, usytuowaniem go względem naszego salonu, sposobem wykonania oraz materiałem, z którego ma być stworzony. Kominki to wspaniały element dekoracyjny, świetny system grzewczy, cieszy oczy i duszę. Palący się w nim ogień daje nam poczucie bezpieczeństwa, spokoju i przytulności.

Możemy zdecydować się na kominek konwekcyjny, z dystrybucją gorącego powietrza, kominek akumulacyjny czy też kominek z płaszczem wodnym współpracujący z układem c.o.

Jaki kominek będzie najlepszy ?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie w prosty i szybki sposób  określić które rozwiązanie będzie najlepsze bez poznania precyzyjnych oczekiwań klienta oraz zapotrzebowania jego domu. Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie.


Kominki konwekcyjne

Kominki konwekcyjne jak sam nazwa wskazuje ogrzewają nasz dom poprzez konwekcje ciepła. Chłodne powietrze dostające się przez kratki nawiewne obudowy kominka, bardzo szybko ogrzewa się od korpusu wkładu kominkowego i ogrzane wydostaje się kratkami grzewczymi w obudowie kominka. Poprzez prawidłową przepustowość kratek nawiewnych i grzewczych uzyskujemy odpowiednio szybką wymianę ciepła w obudowie a co za tym idzie jego wysoką wydajność. Kominki konwekcyjne bardzo szybko nagrzewają się oddając ciepło do otoczenia, ale też bardzo szybko wracają do temperatury otoczenia po zaprzestaniu palenia. W ciągu niespełna godziny potrafią zamienić zimny salon w ciepłe i przytulne rodzinne gniazdko. Kominkiem konwekcyjnym bardzo łatwo możemy doprowadzić do nadmiernej temperatury w pomieszczeniu poprzez obfite załadunki drewna do nieprawidłowo dobranego wkładu kominkowego.

Kominki konwekcyjne z DGP (dystrybucja gorącego powietrza)

Kominki konwekcyjne z DPG ogrzewają nasz dom poprzez przenoszenie uzyskanego ciepła z kominka konwekcyjnego do innych pomieszczeń domu. Dystrybucja gorącego powietrza może odbywać się dzięki grawitacji (konwekcja naturalna- unoszenie się ciepła) bądź też dystrybucją mechaniczną poprzez stosowanie wysoko wydajnych turbin. Konwekcja naturalna ogranicza nas do możliwości ogrzania kilku pomieszczeń i to tylko w pobliżu pionu za to dystrybucja mechaniczna daje nam już możliwość ogrzania całego domu.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym chodź nie może być wykorzystany jako jedyne źródło ciepła w naszym domu to doskonale sprawdza się jako wspomaganie układu ogrzewania c.o. Poprzez zastosowanie płaszcza wodnego w korpusie wkładu kominkowego możliwe jest skuteczne odebranie wytworzonego ciepła w procesie spalania drewna i efektywne jego dystrybuowanie do m.in. grzejników w całym domu. Producenci nowoczesnych wkładów kominkowych wyeliminowali wieloletnie znaczące błędy konstrukcyjne usprawniając je do bardzo wydajnych i bezproblemowych wysokoefektywnych piecy grzewczych. Paleniska wyłożone odpowiednim materiałem izolacyjnym podnoszą temperaturę procesu spalania drewna, system podwójnej szyby i płaszcz wodny umiejscowiony nad paleniskiem, doskonale eliminują dotychczasowe problemy wkładów kominkowych z płaszczem wodnym. Nam jako użytkownikom kominków pozostaje tylko zadbać o odpowiednią jakość dokładanego drewna.


Kominki akumulacyjne                          

Kominki akumulacyjne jak sama nazwa sugeruje, akumulują (magazynują) ciepło wytworzone przez nasz wkład kominkowy w ceramicznych masach akumulacyjnych (CMA). Masa akumulacyjna może magazynować ciepło wytworzone bezpośrednio poprzez wkład kominkowy będąc w bezpośrednim sąsiedztwie z nim, np. (CPA ceramiczne panele akumulacyjne) lub poprzez profesjonalne ceramiczne kanały akumulacyjne będące samym w sobie przewodem dymowym dla naszego kominka. Dym uchodzący do komina przechodzi przez długą drogę spalin oddając ciepło do CMA. Cechą charakterystyczną kominków akumulacyjnych jest czas dokładania kolejnych wsadów drewna które następują po sobie w długich odstępach czasu po ok. 4-6 godz. Po ustaniu palenia w kominku jego obudowa pozostaje przyjemnie ciepła przez długi czas do ok. 8 godz.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego ?

Choć na rynku istnieje ogrom producentów a ilość proponowanych wkładów kominkowych przyprawia nas o zawrót głowy można w bardzo szybki sposób wybrać tylko te wartościowe na które warto zwrócić uwagę. Jakie cechy o tym decydują? 

1. Moc grzewcza wkładu kominkowego - nominalna (kW), w przypadku płaszcza wodnego moc oddawana do układu c.o. oraz do otoczenia,

2. Emisja CO poniżej 1200mg/1m3

3. Sprawność powyżej 75%

4. Wyłożenie komory spalania materiałem podnoszącym temperaturę procesu spalania drewna np. wermikulit czy wkładki ceramiczne,

5. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym jego odbiornik ciepła powinien znajdować się  nad komorą paleniska,

6. Króciec dolotu powietrza z zewnątrz (powietrze pierwotne)

7. Szyba z kurtyną powietrzną bądź też podwójna szyba, system czyszczenia szyby (ogrzane powietrze wtórne)

8. System dopalania spalin (ogrzane powietrze tercjalne)

9. Szczelność korpusu wkładu, drzwiczek, możliwość pracy z systemem rekuperacji,

10. Jakość wykonania korpusu, spawy i  grubość stali. Jego stabilność i zastosowane rozwiązania techniczne,

11. Możliwość wykonywania przeglądów i napraw serwisowych szczególnie w przypadku wkładów z opcją otwierania szyby do góry, oraz czyszczenia odbiorników ciepła w paleniskach z płaszczem wodnym.


Na wszelkie trapiące Państwa pytania odpowiemy wyczerpująco i profesjonalnie. W zrozumiały sposób przedstawimy wszystkie istotne kwestie w trakcie całej współpracy z nami. Oczywiście doradzimy najlepsze rozwiązania pod względem ekonomicznym, estetycznym i finansowym.