Parę słów o drewnie.Jakim drewnem palić w kominku ?

drewnojpg


Zacznijmy od rzeczy podstawowej,  jaką  jest „paliwo” do kominka.

 

Oczywiście, powinno to być drewno liściaste twarde jak grab, dąb, buk lub drzewa owocowe. Zawierają one mało żywicy, palą się równo i  nie tworzą dużej ilości dymu. Przy wilgotności drewna poniżej 20%, proces spalania praktycznie przebiega bez dymu. Kominek długo pozostaje czysty, a w trakcie spalania daje więcej ciepła. Dla porównania 1 m3 suchego drewna topolowego waży tyle co 0,53 m3 suchej grabiny, potrzeba więc prawie 2x więcej drewna.

 

Dla prawidłowego spalania ważna jest także wilgotność drewna. Drzewo świeżo ścięte zawiera około od 50% do 70% wody (zależne od gatunku, pory roku) co przekłada się to na małą wartość opałową. Takie drewno źle płonie, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej osadzają się na ściankach kominka i szybie w postaci mało estetycznej czarnej smolistej substancji.

 

Dlatego przed użyciem, drewno powinno być sezonowane tzn. pozostawione na jakiś czas żeby przeschło. W tym celu najlepiej połupać je na szczapy i układać nie bezpośrednio na gruncie lecz na jakimkolwiek podwyższeniu, legarach lub ruszcie, np. palety. To zapewni im izolację od gruntu i odpowiednią cyrkulację. Należy pamiętać że szczapy leżące po zewnętrznej stronie pryzmy będą miały wyższą wilgotność niż te leżące w środku (grubość pryzmy max. 2m). Wilgotnego drewna nie należy magazynować w nieprzewiewnych pomieszczeniach bo może się zaparzać i pleśnieć.

 

drewnoskadowaniejpg


Ścięte, świeże drewno, należy sezonować 2 lata. Daje nam to spadek wilgotności drewna do ok. 20%, a wartość opałowa zwiększy się do 4kWh/kg podczas gdy drewno świeże o zawartości wody 50-70% to tylko ok. 2 kWh/kg. Mamy więc znów dwukrotnie zwiększoną wartość opałową. Należy tu wspomnieć że drewno dosuszone przez kilka dni przy kominku będzie się Nam po prostu lepiej paliło. 

Do palenia w kominkach nie zaleca się drzew iglastych, ponieważ zawierają w swym składzie dużo żywicy, która w trakcie palenia strzela, zanieczyszczając otoczenie dużą ilością dymu i sadzy osadzającej się na ściankach oraz w przewodzie kominowym. 

Warto wiedzieć !

Jeden metr sześcienny ( 1m3) – zwany kubikiem – to ilość drewna jaka zmieści się w pryźmie o wymiarach 1m x 1m x 1m przy założeniu że pomiędzy elementami drewna nie ma żadnych pustych przestrzeni. Jest to więc wartość hipotetyczna!

Jeden metr przestrzenny (1 mp) – określa faktyczną ilość drewna ułożonego na pryźmie o wymiarach 1m x 1m x1m. Jest to około 0,65 m3 drewna nieokorowanego i 0,75 m3 drewna okorowanego.


 
http://www.kominki-lawecki.pl