Ile kosztuje kominek?

  Otrzymujemy wiele zapytań telefonicznych i mailowych brzmiących bardzo podobnie - „Ile kosztuje kominek?”. To zbyt ogólnikowa kwestia, by w jednym zdaniu zawrzeć to zagadnienie, dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć przyszłym klientom na to pytanie w formie wpisu na naszym blogu.

Nie jest się w stanie odpowiedzieć rzetelnie jedną kwotą na tego typu pytanie, jak zwykle się tego oczekuje. Teoretycznie można przyjąć, że kominek kosztuje na przykład od 5.000 zł do np. 30.000 zł, ale czy to satysfakcjonująca odpowiedź?

Skąd taka rozpiętość cenowa?

Cena kominka jest składową wielu elementów, które znacząco wpływają na jego ogólny koszt. Są to m.in.:

- cena i jakość wybranego wkładu kominkowego,

- cena i jakość izolacji do obudowy kominka,

- cena i jakość zastosowanego kamienia w obudowie, np. granit, marmur, onyx, piaskowiec lub też inne materiały wykończeniowe, np. spieki kwarcowe czy też płytki imitujące różnego rodzaju wzory,

- cena i jakość akcesoriów kominkowych, które są niezbędne do prawidłowej pracy kominka,

- cena i jakość materiałów ogólnobudowlanych do montażu kominka.

Zlecając budowę profesjonalnej firmie otrzymujemy także fachowe doradztwo, które pomoże nam zbilansować powyższe wytyczne do naszych oczekiwań co do kominka.

Oczywiście nie płacimy tylko za same składowe wymienione powyżej i pracę fizyczną samą w sobie. Płacimy również za jakość wykonania usługi i doświadczenie wykonawcy od którego zależą zastosowane rozwiązania techniczne obudowy kominka, na przykład odnośnie rozszerzalności cieplnej materiałów, co jest korelatywne z tym, że w przyszłości unikniemy dodatkowych kosztów jego naprawy. Zastosowanie tańszych materiałów do budowy kominka odbija się na trwałości.

Dlatego tak trudno jest określić cenę bez poznania wytycznych projektu, szczegółów wykończenia, wybranego wkładu kominkowego i oczekiwań klienta. Taki sam kominek można zbudować na kilkanaście różnych sposobów w różnych pułapach cenowych. Jedne firmy mają tańsze koszty usługi, inne droższe, ale to Ty, drogi kliencie wybierasz, komu chcesz zaufać (w tym wypadku to słowo klucz) i powierzyć swoje ciężko zarobione pieniądze.


img_6038kopiajpg