Czy nasz system DGP (dystrybucja gorącego powietrza) może pracować z domowym systemem rekuperacji?

Pytanie to nasuwa się wielu inwestorom, którzy budując swój wymarzony dom myślą o jego efektywnym ogrzewaniu a jednocześnie o efektywnie działającej rekuperacji, która doskonale spełni swoją funkcję. Czy te systemy przypadkiem nie zaprzeczają sobie?

Co tak naprawdę ma tutaj kluczowe znaczenie? Postaramy się wyjaśnić.

System DGP polega na mechanicznym wymuszonym przenoszeniu uzyskanego ciepła z kominka do pomieszczeń, które postanowiliśmy ogrzewać. Instalacja wykorzystuje znajdujące się w domu powietrze, które wielokrotnie przetaczane jest przez wnętrze obudowy kominka. Kontrolowane palenie w kominku, utrzymujemy w domu odpowiednią dla nas przyjemną temperaturę. Aby system pracował prawidłowo należy zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

No dobra, ale przecież nasz kominek ma już doprowadzone powietrze z zewnątrz. To nie wystarczy? Powietrze z zewnątrz połączone szczelnie z naszym wkładem kominowym wykorzystywane jest tylko w procesie spalania drewna. W takim razie gdzie świeże powietrze dla nas? Właśnie! Każdy dom należy wyposażyć w nawiew powietrza, które zapewni nam dostęp do tlenu. Nie możemy tego bagatelizować. W domu należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza wchodzącego i wychodzącego poprzez sprawnie działającą wentylację.

I tu powstaje szereg pytań odnośnie strat ciepła w domu.

Jak temu zapobiec?

Zadaniem sprawnie działającego systemu rekuperacji jest odebranie zgromadzonego ciepła z powietrza które wychodzi na zewnątrz a jednocześnie ogrzanie nim świeżego powierza wchodzącego do budynku. Poprzez odpowiedni dobór parametrów obydwu instalacji możemy dopracować świetnie działający system ogrzewania i wymiany powietrza. To dwa układy pracujące obok siebie jednocześnie świetnie się uzupełniające.

Warunkiem naszego pełnego zadowolenia z tego typu rozwiązania w domu jest wykonanie obydwu instalacji przez ekspertów w swojej dziedzinie, a szukanie na własną rękę kompromisów pomiędzy jakością i ceną może stwarzać zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników. Tak jak ma to miejsce we wszystkich naszych sytuacjach życiowych, tak i tutaj decydując się na krok należy wykonać go pewnie i dokładnie go przeanalizować. Zawsze należy słuchać sugestii ekspertów, ale też zawsze należy trzeźwo myśleć samemu nie dając wmawiać sobie zbędnych „kosztów”.


kominki laweckijpg

www.kominki-lawecki.pl