Co powinniśmy wiedzieć przed budową kominka?

Większość inwestorów planuje budowę kominka, a zwłaszcza ci którzy budują swój pierwszy dom do którego przeprowadzają się z małego mieszkania. Kominek kojarzy się nam z ciepłem domowego ogniska i rzeczywiście dodaje on wnętrzu przytulności, szczególnie wtedy kiedy za oknem panuje deszczowa pogoda i brakuje nam słońca. Trzeba jednak pamiętać, że kominek to nie tylko prestiż ale też będzie on wymagał od nas pewnego zaangażowania jak dbanie o opał i sprzątanie popiołu. Dlatego przed decyzją należy przeanalizować jak często będziemy z niego korzystać. Aby kominek prawidłowo spełniał swoje funkcje zarówno pod względem estetycznym jak i grzewczym należy go odpowiednio zaplanować korzystając z pomocy odpowiednich fachowców ponieważ mamy do wyboru różne możliwości stylistyczne i techniczne.

Kominki mają długoletnią tradycję. Jeszcze dawniej kiedy to stanowiły podstawowe źródło ciepła budowane były w każdym pomieszczeniu. Dziś jednak przede wszystkim pełnią rolę  dekoracyjną, choć coraz częściej inwestorzy chcąc maksymalnie wykorzystać ciepło decydują się na dystrybucję gorącego powietrza, jego akumulację lub płaszcz wodny. Kominek najczęściej umiejscawiany jest w salonie dostępnym dla wszystkich, gdzie mieszkańcy spędzają dużo czasu a także przyjmują swoich gości. Obecnie w budownictwie panuje tendencja do otwierania strefy dziennej co skutkuje tym, że kominek automatycznie należy już jednocześnie do salonu, kuchni czy holu. Kominek potrzebuje przestrzeni! Jeśli mamy mały salon nie warto wciskać na siłę do niego dużego kominka ponieważ przysłonięty meblami nie będzie się nam ładnie prezentował, a siedzenie w jego pobliżu nie będzie możliwe ze względu na panującą przy nim wysoką temperaturę.
fotolia_68500884_sjpg

Jeżeli decydujemy się na zakup typowego projektu domu, to w większości przypadkach lokalizacja kominka jest już w nim zaplanowana jednak umiejscowienie kominka możemy zmienić jeśli tylko chcielibyśmy zaaranżować pomieszczenie inaczej. Zanim podejmiemy takie decyzję to należy skonsultować je z ekspertem. Umiejscowienie kominka nie jest dowolne, należy uwzględnić nie tylko względy wizualne i pomysł na aranżację wnętrza ale także możliwości techniczne a przede wszystkim usytuowanie i dostępność przewodu kominowego. Projektu kominka nie musimy zlecać  na etapie projektu budowlanego domu ponieważ na to przyjdzie czas przy wykańczaniu wnętrz jednak musimy już teraz przewidzieć jego lokalizację. Jeżeli dobrze to zaplanujemy to będziemy mogli wykonać kominek na znacznie późniejszym etapie wykończenia domu, nawet po kilku latach kiedy to nasza sytuacja materialna pozwoli zrealizować go nam w sposób o jakim marzyliśmy.

Możliwości usytuowania kominka jest wiele. Należy zastanowić się, jaką funkcje ma pełnić w naszym pomieszczeniu i wstępnie zaplanować usytuowanie mebli. Powinniśmy zadać sobie pytanie: z której strony chcielibyśmy obserwować ogień? – kontakt wzrokowy z płomieniem jest bardzo ważny dlatego należy określić relacje kominka z miejscami do siedzenia czyli naszą kanapą, sofą czy stołem w jadalni. Odległość pomiędzy przednią szybą kominka a meblami nie powinna być mniejsza niż 1 metr.

www.kominki-lawecki.pl